مقالات وبسایت

جا به جایی شیردان به چپ

جا به جایی شیردان به چپ یا

Left displaced abomasum (LDA)

مقدمه :

جا به جایی شیردان به چپ ، اختلالی است که می تواند به دلایلی از جمله جیره های غنی از کنستانتره و فیبر کم اتفاق بیفتد . همچنین از ارتباط این اختلال با وجود دوره های هیپوکلسمی ، دوقلوزایی و متریت یا اندومتریت گزارش هایی شده است . جا به جایی شیردان در گاو های شیری ، به دلیل نوع تغذیه آنها که بیشتر از مواد دانه ای و کنستانتره است ، بیشتر اتفاق می افتد .

عوامل جا به جایی شیردان چیست ؟

جا به جایی شیردان
جا به جایی شیردان

1 . وقتی دامی بیش از حد از مواد کنستانتره استفاده کند ، در اثر تخمیر آن ها ، اسید های فرار در شکمبه و شیردان تجمع پیدا می کنند و باعث جا به جایی شیردان می شوند.
2. در زمان زایمان ، با فشاری که ایجاد می شود ، ممکن است تغییراتی در محل قرارگیری یک سری از ارگان ها اتفاق بیافتد که از جمله آن ها حرکت شیردان به چپ  است .
3. هرچه شیردان مدت زمان بیشتری پر باشد و تحرک داشته باشد ، کمتر جا به جایی اتفاق می افتد .

علائم جا به جایی شیردان چیست ؟

باید توجه داشت که اگر بیماری های دیگری هم همزمان با جا به جایی شیردان وجود داشته باشند ، علائم می تواند متغیر باشد و تشخیص کمی سخت می شود . اما به طور کلی کاهش اشتها بدون تب ( درصورتی که بیماری عفونی نداشته باشد ) ، کاهش تولید شیر و مدفوع اسهالی گزارش شده است . همچنین ممکن است یک سمت حیوان صفحه ای شکل دیده شود و یا دو دنده آخر سمت چپ برامده و گودی تهیگاه فرورفته باشد .

چگونه می توان از جا به جایی شیردان پیشگیری کرد ؟

بهترین راهکار مدیریت تغذیه دام ها است . به طوریکه فیبر با ساقه بلند را در جیره بیشتر کنند و دام در سیستم بسته تحرک داشته باشد .
همچنین بیماری های پس از زایمان مثل متریت باید محدود شود .

تشخیص جا به جایی شیردان

جا به جایی شیردان
جا به جایی شیردان

در تشخیص جا به جایی شیردان ، صدای زنگی ای هنگام دقه به گوش میرسد . اما به دلیل این که سایر احشا هم هنگام اتساع صدای زنگی ایجاد می کنند ، از تست لیپتک  می توان استفاده کرد . در این تست ، در زیر پایین ترین بخشی که صدای زنگی شنیده می شود ، از مایعات آن بخش نمونه برداری شده و اگر PH مایع کمتر از 5 باشد و تک یاخته هم دیده نشود ، شیردان است . اما اگر PH بالای 6 باشد ، به احتمال زیاد شکمبه است .

هم چنین برای تفریق جا به جایی شیردان از اتساع شکمبه می توان گفت که در جا به جایی شیردان صدای زنگی در یک یا دو نقطه ممکن است در سمت چپ شنیده شود اما در اتساع شکمبه ، در منطقه وسیعی این صدا شنیده می شود .

درمان جا به جایی شیردان

برای درمان یا از جراحی استفاده می شود یا از روش چرخاندن rolling technique .
جراحی بیشتر توصیه می شود زیرا در روش چرخاندن امکان برگشت اختلال در 60 درصد موارد وجو دارد ، اما به دلیل هزینه ، معمولا از چرخاندن استفاده می کنند .

Rolling technique

دام را روی زمین به پهلوی راست خوابانده و بعد به پشت چرخانده می شود و در همین وضعیت به پهلوی چپ حرکات مشکی داده می شود . سپس دام را به پهلوی چپ می چرخانند و اجازه می دهند تا دام خودش بایستد .

منابع

1. بیماری های گاو نوشته فلیپ ار اسکات ، کولین دی پنی ، الاستیر ای مکرا و ترجمه دکتر علیرضا تقوی زاده
2. طب داخلی دام های بزرگ نوشته تیموتی اچ.اگیلوی و ترجمه دکتر آریا رسولی ، محسن قانع ، امیر کمیلیان

نویسنده :

گروه دامپزشکی ایران

تو هم میتونی مقاله خودت رو منتشر کنی !

با کلیک بر روی دکمه زیر تو هم میتونی مقاله خودت رو داخل وبسایت گروه دامپزشکی ارسال و پس از تایید، منتشر کنی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تو هم میتونی مقاله خودت رو منتشر کنی !

با کلیک بر روی دکمه زیر تو هم میتونی مقاله خودت رو داخل وبسایت گروه دامپزشکی ارسال کنی و پس از تایید، منتشر کنی !

جستجو محصولات

کاربر گرامی مشخص کنید که در پایان دوره نیاز به دریافت سرتیفیکیت دارید یا خیر