مقالات وبسایت

حیوان خانگی نخرید اگر …

در طی چند ماه گذشته ، من در رسانه های اجتماعی خود پست های زیادی از طرف دوستان و آشنایانی دیده ام که از وقت خود در قرنطینه برای خرید سگ از پرورش دهندگان استفاده می کردند تا حیوانات نیازمند.  من مطمئن هستم که توله سگ ها به خانه های شگفت انگیز و دوست داشتنی می روند – اما با دانستن تمام آنچه که من در مورد صنعت پرورش سگ می دانم ، دیدن آن کمی دلخراش است.

 

البته ، سگهایی که آنها خریداری کرده اند زیبا و دوست داشتنی هستند – اما هر سگ قابل قبول در یک پناهگاه یا نجات نیز همینطور است.  فرقی نمی کند نژاد ، اندازه یا سنی داشته باشید ، می توانید یکی را که به فرزندخواندگی نیاز دارد پیدا کنید.  فقط کافی است کمی تحقیق و تحمل داشته باشید.

شما اطلاعات کافی درباره واگذاری حیوانات ندارید!

 

مفهوم ساده‌تر واگذاری حیوانات به سرپرستی گرفتن می‌باشد.

 

حیوانات اسباب بازی و یا وسیله تجارت شما نیستند، اگر دوست دارید که از سگ ها و گربه ها نگهداری کنید به هیچ عنوان آن‌ها را خریداری نکنید و به سرپرستی بگیرید. شما می‌توانید به جای خرید یک حیوان خانگی پرورش یافته، سرپرستی یک حیوان خیابانی را بر عهده گیرید. باید بدانید زمانی که یک سگ را از یک فروشگاه حیوان خانگی خریداری می‌کنید، از مراکزی که از توله سگ ها به طرز وحشتناکی نگهداری می‌کنند، پشتیبانی می‌کنید. در آمریکا سالانه حدود ۲ میلیون سگ و گربه کشته می‌شوند. این آمار در کشورهای جهان سوم همانند ایران، به دلیل کم بودن پناهگاه و نقاهتگاه حیوانات، بسیار بیشتر است و متأسفانه حتی قانون دست و پا شکسته ای نیز برای محافظت از آنها وجود ندارد.

10 نکته که قبل از به سرپرستی گرفتن حیوانات خانگی باید بررسی کنید

 

 

 

چرا می‌خواهید یک حیوان خانگی داشته باشید؟

 

هر فردی که تصمیم به این اقدام دارد، باید این سئوال را از خودش بپرسد. نباید به صرف این‌که کودکتان بهانه داشتن یک سگ کوچولو را گرفته‌اند، برای خرید و نگه‌داری از حیوانات خانگی اقدام کنید. چراکه این یک تصمیم بسیار اشتباه خواهد بود. فراموش نکنید که نگه‌داری از این حیوانات دوست داشتنی و کوچولو، ممکن است 10 الی 15 سال وقت ببرد.

 

 

آیا وقت کافی برای نگه‌داری از آن‌ها دارید؟

 

نمی‌توان سگ‌ها، گربه‌ها یا سایر حیوانات خانگی را به دلیل این‌که شما خسته و یا مشغول هستید، نادیده گرفت. غذا، آب، ورزش، توجه و همراهی، نیازهایی هستند که هر روز از سال وجود دارند و شما باید به آن‌ها، به درستی رسیدگی کنید. اکثرا حیواناتی که در پناهگاه‌ها وجود دارند، صاحبان قبلی آنها، مدیریت این نیازها را به خوبی عهده‌دار نبوده‌اند.

 

 

آیا توانایی مالی نگه‌داری از آن‌ها را دارید؟

 

هزینه نگه‌داری از این موجودات دوست داشتنی نسبتا بالاست. شناسنامه، مجوزهای مربوطه، تغذیه، مراقبت‌های دام‌پزشکی، مراقبت از مو، اسباب بازی‌ها و… همه و همه به یک‌باره به لیست هزینه‌های شما افزوده خواهند شد.

 

 

 

آیا آمادگی مواجه شدن با برخی از مشکلاتی که ممکن است سبب شوند را دارید؟

 

آلودگی‌های کلاسیک، خراشیدن مبلمان، حوادثی ناشی از نگه‌داری از یک حیوان آموزش ندیده، موارد اضطراری پیش بینی نشده پزشکی و غیره، احتمالاتیست که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید و بهتر است قبل از اقدام به خریدشان، این موارد را نیز در نظر داشته باشد.

 

 

 

آیا در مکانی که سکونت دارید، می‌توانید حیوان خانگی نگه دارید؟

 

در برخی از جوامع امروزی، اجازه نگه‌داری از این حیوانات را نمی‌دهند و حتی ممکن است با شما برخورد قضایی صورت گیرد. شما باید قبل از اقدام به این‌کار، تمام محدودیت‌های از این قبیل را بررسی کنید.

 

آیا زمان مناسبی برای به سرپرستی گرفتن این موجودات را انتخاب کرده‌اید؟

 

اگر کودکانی زیر 6 سال دارید، بهتر است چند سال دست نگه دارید. مالکان حیوان خانگی، باید به اندازه کافی بالغ باشند تا بتوانند به خوبی از پس مسئولیت نگه‌داری از این موجودات بی‌آزار و نسبتا بی‌دفاع، برآیند. اگر در شهر دیگری دانشجو هستید، یا به زودی به سربازی خواهید رفت، یا حتی ممکن است به دلیل شغلتان چند روزی را در سفر باشید، بهتر است کمی صبر کنید تا وضعیتتان کاملا تثبیت شود.

 

 

 

آیا شرایط زندگی شما مناسب نگه‌داری از حیوان خانگی است؟

 

اندازه این حیوانات، تنها متغیری که قبل از خرید باید بررسی کنید، نیست. برای مثال برخی از سگ‌ها با جثه ریز مانند نژاد Terrier، پر و جنب‌وجوش هستند و به ورزش روزانه زیادی نیاز دارند تا آرام باشند و صدای پارس آن‌ها نیز می‌تواند بسیار متغیر باشد.

 

از طرف دیگر، برخی از سگ‌ها با جثه بسیار درشت، بسیار آرام و ساکتند و معمولا اغلب روزها تنها بر روی مبل‌ها لم می‌دهند. خوب است که قبل از خرید، تحقیقات جامع و کاملی در خصوص آن‌ها انجام دهید. به این ترتیب شما بهتر می‌توانید یک حیوان خانگی را که با شرایط زندگی شما سازگار است، انتخاب کنید.

 

 

 

آیا می‌دانید چه کسی از حیوان خانگی شما می‌تواند نگه‌داری کند، تا شما از سفر برگردید؟

 

شما یا به دوستان و همسایگانی قابل اعتماد و یا به پول برای سپردن به مراکز نگه‌داری هتل مانند برای حیوانات خانگی، نیاز دارید و باید از قبل خود را برای این شرایط آماده کرده باشید.

 

آیا شما می‌توانید یک صاحب مسئولیت‌پذیر باشید؟

 

انجام روتین چکاپ‌های سلامت و تزریق واکسن‌های مختلف، عشق ورزیدن به آن‌ها، همراهی کردنشان، به ورزش بردن و رعایت یک رژیم غذایی سالم برای آن‌ها تنها پاره‌ای از مسئولیت‌هاییست که باید در قبال نگه‌داری از آن‌ها به عهده بگیرید.

 

 

و در انتها، آیا شما آماده‌اید تا یک عمر نگه‌داری از آن‌ها را بر عهده بگیرید؟

 

نگه‌داری از این حیوانات دوست داشتنی با محبت، تنها مختص روز‌های آفتابی زندگی نیست. شما با خرید و قبول مسئولیت سرپرستی از آن‌ها، برای تمام طول عمر چند ساله آن‌ها، صاحبشان خواهید بود. اگر تمام موارد بالا را به درستی بررسی کرده‌اید و همچنان بر این تصمیم مصمم هستید، فراموش نکنید که حیوانات هم درست مثل انسان‌ها می‌بینند، درک می‌کنند و به خاطر می‌سپارند. پس مراقبشان باشید.

 

شما باید به جای جستجوی عبارت «خرید توله سگ نژاددار» در گوگل، به دنبال جستجوی عبارت «سرپرستی گرفتن توله سگ» باشید.

 

چرا هنگام واگذاری حیوانات عقیم سازی اهمیت دارد؟

 

عقیم سازی یکی از شرط هایی است که هنگام واگذاری حیوانات باید به آن توجه ویژه ای شود. عده ای بر این باورند که عقیم کردن حیوانات، ظلم به آنها می‌باشد، در حالی این باور کاملاً غلط است. عقیم سازی مزایایی همانند پیشگیری از انواع سرطلان، افزایش طول عمر، کاهش رفتارهای جنسی و کمک به سلامت حیوان دارد. همچنین عقیم سازی می‌تواند احتمال توله کشی و سوء استفاده از حیوانات را به حداقل برساند. پس عقیم سازی می‌تواند بهترین راهکار برای پایان دادن به تجارت کثیف خرید و فروش حیوانات باشد.

 

 

 

این موضوع را جدی بگیرید!

 

در کشورهای جهان سوم عقیم سازی بهترین راهکار برای جلوگیری از کشتار سگ های بی سرپناه شهری به حساب می‌آید و باعث کنترل جمعیت آنان می‌شود.

 

منابع

https://www.humanesociety.org/resources/top-reasons-adopt-pet

https://www.greenmatters.com/p/why-adopt-dont-shop

نویسنده :

گروه دامپزشکی ایران

تو هم میتونی مقاله خودت رو منتشر کنی !

با کلیک بر روی دکمه زیر تو هم میتونی مقاله خودت رو داخل وبسایت گروه دامپزشکی ارسال و پس از تایید، منتشر کنی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تو هم میتونی مقاله خودت رو منتشر کنی !

با کلیک بر روی دکمه زیر تو هم میتونی مقاله خودت رو داخل وبسایت گروه دامپزشکی ارسال کنی و پس از تایید، منتشر کنی !

جستجو محصولات

کاربر گرامی مشخص کنید که در پایان دوره نیاز به دریافت سرتیفیکیت دارید یا خیر