مقالات وبسایت

توضیحات دکتر صفری، در رابطه با پلمب شدن برخی کلینیک‌های دامپزشکی

آقای دکتر یکی از موضوعاتی که دغدغه‌ای برای فعالان حوزه‌ی دامپزشکی بود، ماجرای پلمب کلینیک‌های دامپزشکی در تهران و مشهد بود. آخرین وضعیت این موضوع به چه شکل است و چگونه پیش‌رفت؟


در وبینار های با امیتاز بازآموزی به میزبانی گروه دامپزشکی ایران شرکت کنید!

وبینار آموزشی تشریح اقدامات و ممیزی سیستم تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP) با 5 امتیاز بازآموزی

وبینار آموزشی قوانین و مقررات دامپزشکی با 5 امتیاز بازآموزی

 


یکی از بخش‌های بسیار مهم که روز‌به‌روز هم توسعه پیدا می‌کند، حوزه‌ی دامپزشکی حیوانات همراه و دست‌آموز هست. وقتی این حیوانات در محیط شهری مستقر هستند، خدمات آن هم باید در محیط شهری ارائه شود. زیرا جابجایی این حیوانات در مسافت ‌های طولانی ، باعث انتشار آلودگی می‌شود و حضور دامپزشکی به ارتقا بهداشت محیط، کاهش بیماری‌های قابل انتقال مشترک انسان وحیوان و به ارتقا سلامت روحی و روانی جامعه کمک می‌کند. در این حوزه شناخت کافی توسط مسئولین ذیربط وجود نداشت و تلاش ما برای تبیین بهتر این موضوع است. ناگفته نماند همکارانی که در این حوزه فعال هستند، خیلی تلاش کردند، چه بسا بیشتر از ما و خب موفق هم عمل کردند.

نکته بعدی این است اگر ما می‌خواهیم در محیط شهری مستقر شویم، کجا مستقر شویم و با چه ویژگی‌هایی؟ ویژگی‌های تخصصی آن را سازمان دامپزشکی، به عنوان سازمان حاکمیتی ابلاغ می‌کند، ویژگی‌های شهری و محیط آن‌را  را طبیعتاً شهرداری، متولی است.

استناد ما برای استقرار در مناطق مسکونی، قانونی هست که همکاران پزشک، وکلا، مهندسان و… از آن استفاده می‌کنند. قانون‌های همزمان یا بعد از آن ما را در آن گروهی قرار داده که بتوانیم از این فرصت قانونی برای استقرار در اماکن مسکونی و با کاربری مسکونی و با آن شرایط فنی سازمان دامپزشکی، یعنی ما برای کسی مزاحمت ایجاد نکنیم، ورود و خروج ما جداست ومستقل هستیم.

یک نگاه بر این بود که این قانون برای شما نیست. خب تلاش فراوانی شد، کمیسیون کشاورزی مجلس ورود پیدا کرد، حتی رای دستگاه قضایی صادر شد و تفسیرهایی که صاحب‌نظران داشتند، ما درآن گروهی قرار می‌گیریم که در گروه پزشکی باشیم و در این مکان‌ها مستقر باشیم.

امروز بنظر من شرایط نسبت به دوماه اخیر بهتر است و دغدغه‌ها کمتر شده است.

این مطلب را سرکار خانم فاطمه ولی‌پور نوشته اند.

 


متن کامل این گفت‌وگو را از اینجا بخوانید

 

نویسنده :

گروه دامپزشکی ایران

تو هم میتونی مقاله خودت رو منتشر کنی !

با کلیک بر روی دکمه زیر تو هم میتونی مقاله خودت رو داخل وبسایت گروه دامپزشکی ارسال و پس از تایید، منتشر کنی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تو هم میتونی مقاله خودت رو منتشر کنی !

با کلیک بر روی دکمه زیر تو هم میتونی مقاله خودت رو داخل وبسایت گروه دامپزشکی ارسال کنی و پس از تایید، منتشر کنی !

جستجو محصولات