مقالات وبسایت

کلسی ویروس گربه سانان

کلسی ویروس گربه سانان

 

کلسی ویروس گربه سانان ویروسی بسیار مسری است که باعث ایجاد عفونت خفیف تا شدید دستگاه تنفسی و بیماری های دهان در گربه ها می شود.

این امر به ویژه در پناهگاه ها و پرورشگاه های گربه ها شایع است.تمامی رده های سنی گربه ها در معرض بیماری هستند ولی بچه گربه های بیش از 6 هفته بیشترین حساسیت را دارند.

بیشتر گربه ها پس از عفونت Calicivirus به طور کامل بهبود می یابند اما سویه های نادر می توانند به طور ویژه ای کشنده باشند.

این ویروس هیچ تهدیدی برای انسان ندارد.

 

*علت

چه عواملی باعث عفونت کلسی ویروس می شود؟

FCV متعلق به خانواده بزرگی از ویروس ها به نام Caliciviridae است که اعضای آن طیف گسترده ای از حیوانات مهره دار شامل خرگوش ها، دام، خزندگان، پرندگان و دوزیستان را آلوده می کند.

ویروس انسانی norovirus که باعث ایجاد بیماری gastrointestinal می شود نیزعضو این خانواده است.

چندین سویه FCV در گربه های خانگی و وحشی گردش می کند.

به آسانی جهش های ویروسی منجر به گونه های جدید می شود که ممکن است به طور کامل توسط واکسن های موجود پوشش نیابند. سویه ها درایجاد شدت بیماری با هم متفاوت اند که اکثریت آنها فقط باعث ایجاد بیماری خفیف می شود.

توانایی ویروس برای جهش توضیح می دهد که چرا پس از گذشت 40 سال واکسیناسیون علیه FCV، هنوزهم غالباً شیوع بیماری رخ می دهد.

به ندرت یک سویه ی جهش یافته یFCV به طور خود به خود به وجود می آید که باعث ایجاد بیماری بسیار جدی با آسیب چندین عضو یا حتی مرگ می شود که”FCV-VSD” (کلسی ویروس گربه سانان همراه بیماری سیستمیک بدخیم) نامیده می شود.

اولین مورد شیوع شناخته شده ی FCV-VSD در سال1998 در شمال کالیفرنیا رخ داد.شیوع FCV-VSD غیر معمول و نامربوط به یکدیگر هستند.

FCV باعث ایجاد حدود نیمی ازعفونت های تنفسی در گربه ها می شود، اما alphaherpesvirus1 (گاهی اوقات ویروس رینوتراکئیت گربه سانان نامیده می شود) نیز یکی دیگر از علل شایع است و گاهی اوقات عفونت های دوگانه رخ می دهد.

گونه های باکتریایی chlamydia felis و myco plasma felis نیز از دلایل بیماری های تنفسی اند و ممکن است عفونت های FCV را پیچیده کنند.

 

چگونه ممکن است گربه ی من آلوده شود؟

FCV اغلب درمحیط هایی که چندین گربه وجود دارد، رخ می دهد. خطر ابتلا در پناهگاه ها و فروشگاه های حیوانات خانگی بالاتر است  که ممکن است 25 تا 40 درصد گربه ها حامل آن باشند. این ویروس از طریق تماس مستقیم با بزاق، مخاط بینی و ترشحات چشمی گربه های آلوده و همچنین از طریق قطرات آیروسل هنگامی که گربه ها عطسه می کنند، گسترش می یابند. تست های آزمایشگاهی نیز وجود این ویروس را در ادرار، مدفوع و خون شناسایی کرده اند.

FCV ویروسی مقاوم است که تا 1 ماه روی سطوح زنده می ماند. انسان هایی که مسئولیت رسیدگی به گربه های آلوده را دارند، ممکن است سهواً ویروس را به حیوانات جدید منتقل کنند.

اشیائی که با مایعات بدن گربه مثل ظرف غذا و جای خواب در تماس اند نیزمی توانند منبع عفونت باشند.

پس از قرار گرفتن در معرض FCV  پس از 2 الی 14 روز (دوره کمون) علائم بیماری ظاهر می شود.

احتمالاً این ویروس در ابتدا پوشش پشت دهان را آلوده می کند و بعد از این که در آنجا تکرار شد احتمالاً از طریق جریان خون به دیگر اندام ها گسترش می یابد.

اکثر گربه ها دچارعفونت دستگاه تنفسی فوقانی می شوند و در موارد شدیدتر ویروس به ریه ها منتقل می شود و باعث پنومونی   می شود.

 

*علائم و عوارض

علائم گربه ها به سویه FCV بستگی دارد.در ابتدا گربه علائمی نظیر سرماخوردگی همراه با عطسه، گرفتگی بینی، تب، سرازیر شدن آب دهان و ترشحات از چشم و بینی دارد.

در موارد شدید ترعلائمی  نظیر التهاب و زخم روی زبان و پوشش دهان، بی حالی، لنگش خفیف، بی اشتهایی، کاهش وزن و در گربه های باردار نیز سقط جنین رخ می دهد.

این علائم ممکن است از 5 تا 10 روز در موارد خفیف و تا 6 هفته در موارد شدیدتر باقی بماند.

در این حین ممکن است عفونت های باکتریایی فرصت طلب نیز رخ دهند.

اکثر گربه ها به طور کامل بهبود می یابند اما در بعضی ها یک فرم مزمن توسعه می یابد که باعث می شود لثه ها ضخیم و متورم شود و غذا خوردن را دردناک می کند.

خوشبختانه بسیار نادر است که گربه ها تسلیم عفونتFCV شوند.

اما در گربه هایی که FCV-VSD  توسعه می یابد علائم بسیار شدیدتری از جمله  تب بالا، تورم سر و پاها، ریزش مو در بینی، چشم ها، گوش ها و پهنه پاها رخ می دهد.

دهان وگوش ها ممکن است به علت آسیب کبدی مایل به زرد شوند و ممکن است در زیر پوست و دستگاه گوارش خونریزی شود.

FCV-VSD حداکثر در 60 درصد گربه هایی که به این بیماری مبتلا می شوند، کشنده است.

 

*آزمایشات و تشخیص

دامپزشک چگونهCalicivirus  را تشخیص می دهد؟

در هنگام مراجعه به کلینیک، صاحب پت باید اطلاعات کاملی را در مورد سوابق بیماری گربه، زمان شروع علائم و موقعیت های احتمالی که موجب ایجاد این بیماری در گربه شده است را دراختیار دامپزشک قرار دهد.

دامپزشک گربه را برای بررسی علائم معاینه می کند. در اغلب موارد نیازی به تشخیص دقیق نیست زیرا این عفونت ها رایج اند و با درمان حمایتی حل خواهند شد. با این حال دامپزشک ممکن است از چشم ها، بینی یا دهان سواب بگیرد و این سواب ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند.آزمایشگاه ها همچنین می توانند نمونه های بافتی یا سرمی را نیز آزمایش کنند.

آزمایشگاه ها وجود FCV را از 2 راه تشخیص می دهند:

به وسیله رشد ویروس در سلول ها در ظرف پتری، یا از طریق ترانس کریپتاز معکوس PCR ((RT-PCR، روشی که  بخشی از مواد ژنتیکی را که مخصوص کلسی ویروس است، شناسایی می کند.

هردو آزمایش به یک اندازه موثر هستند. هر چند که آزمایش RT-PCR ممکن است در بعضی مناطق رایج تر باشد.

نتایج آزمایش باید به دقت تفسیر شوند. نتیجه ی مثبت لزوماً به این معنی نیست که FCV علت مشکل است. واکسیناسیون اخیر با یک سویه ی زنده ی اصلاح شده از ویروس نیز می تواند باعث نتیجه ی مثبت کاذب شود.

 

*درمان

بسته به نتایج آزمایش ها و معاینه بالینی دامپزشک تصمیم می گیرد چه درمانی را برای گربه انجام دهد.

فراموش نکنید که عامل بیماری کلسی،  یک ویروس است و بیماری های ویروسی درمانی ندارند و دارویی که بتواند آنها را از بین ببرد ساخته نشده است برای همین اقدامات درمانی دامپزشکان بر پایه ی کمک به بدن گربه برای مبارزه با بیماری و کنترل عفونت های ثانویه(اجازه ندادن به باکتری ها برای حمله به بدن، وقتی که بدن ضعیف است) می باشد وصاحبان حیوان  خانگی می توانند مراقبت های حمایتی از گربه خود ارائه دهند.

بیشتر گربه ها می توانند در خانه بهبود یابند، اما گربه هایی که به شدت آسیب دیده اند  ممکن است به مراقبت های ویژه پرستاری نیاز داشته باشند.

–  بینی و چشم گربه را باید تمیزنگه دارید. استفاده از دستگاه بخور و قطره نمکی بینی به پاک کردن معابر بینی کمک می کند. دارویی مانند  bromhexine موکوس را تجزیه و به کاهش تراکم نیز کمک می کند.

– داروهای ضد التهاب غیر استروییدی می توانند تب و درد دهان را کاهش دهند.

-همچنین از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف نیز برای مبارزه با عفونت های باکتریایی می توان استفاده کرد.

غالباً گربه ها اشتهای خود را از دست می دهند و به علت احتقان و ضخم ها دردهانشان غذا نمی خورند. صاحب پت باید غذاهای نرم با بوی قوی که می تواند پوره باشد تا بلع را آسانتر کند و کمی گرم برای افزایش بوی غذا اماده کنند.

اگر گربه بیش از 3 روز غذا نخورد، ممکن است برای دریافت مایعات و مواد مغذی درون رگی نیاز به بستری داشته باشد.اگر FCV-VSD در گربه توسعه یابد، باید مراقبت های ویژه ای را دریافت کند که می تواند شامل مایعات IV ، آنتی بیوتیک ها و سایر درمان ها باشد.

 

*پیشگیری

چگونه حیوان خانگی خود را در برابر Calicivirus واکسینه کنم؟

واکسن گربه را به طور کامل در برابر FCV محافظت نمی کند اما تا حد زیادی در کاهش شدت عفونت موثر می باشد .

چندین واکسن ترکیبی در برابر FCV ، ویروس هرپس نوع 1 گربه سانان، ویروس پانلوکوپنی (علت دیستمپر گربه سانان) در دسترس هستند که می تواند از راه بینی یا تزریق انجام شود.

واکسن هایی که از طریق بینی انجام می شود حاوی فرم زنده ی اصلاح شده ی ویروس است، در حالی که واکسن های تزریقی    می تواند فرم زنده ی اصلاح شده یا غیر فعال ویروس باشد.

گربه هایی که واکسن را تزریق می کنند ممکن است 4 تا 7 روز پس از واکسیناسیون عطسه کنند.

هنگامی که بچه گربه ها به سن 6 تا 8 هفتگی می رسند، باید هر 3 تا 4 هفته یک واکسن دریافت کنند با بوستر نهایی که                                       بعد از 16 هفتگی انجام می شود.

اگر گربه بزرگتر از 16 هفته باشد، 2 دوز واکسن را با فاصله 3 تا 4 هفته بدهید.

گربه ها باید بوستر را هر 3 سال دریافت کنند مگر آنهایی که در معرض خطر هستند که در این صورت باید سالانه واکسینه شوند.

حتی گربه هایی که از عفونت Calicivirus  بهبود یافتند باید بوستر ها را دریافت کنند زیرا ممکن است در برابر سایر گونه های ویروس  محافظت نشوند .

مطالعات نشان می دهد که واکسن از طریق بینی منجر به حفاظت سریعتر در برابر ویروس می شود که ممکن است در شیوع بیماری در پناهگاه ها مفید باشد.

واکسنی به نام Calicivax در دسترس است که شامل فرم اصلاح شده از یک سویه ی FCV است که موجب FCV-VSD است.

این واکسن مقداری محافظت در برابر شیوع FCV-VSD ایجاد می کند اما از آنجایی که سویه های بدخیم که باعث این شیوع می شوند از جهش های مختلف در سویه هایی ک کمتر تهاجمی اند ناشی می شود، مشخص نیست که Calicivax چقدر در برابر شیوع های آینده مؤثر خواهد بود.

اگر چندین گربه دارید ویکی یا بیشتر آنها تحت درمانFCV هستند، شما باید حیوانات آلوده را قرنطینه کنید.

ظرف آب و غذا و بستر و هر چیز دیگری که ممکن است آلوده به ویروس باشد را تمییز کنید.

یک محلول رقیق سفید کننده که از نصف فنجان سفید کننده در هر گالن آب تشکیل شده است ، دراز بین بردن ویروس مؤثر است.

محلول های تمییز کننده  شامل فنول مثل Lysol نیز مؤثر است اما نباید در اطراف گربه استفاده شود، چون باعث سوزش می شوند و سمی هستند. هر زمانی که گربه جدیدی را به خانه می آورید عاقلانه است که حیوان را از گربه های دیگر خانه برای 1 تا 2 هفته جدا کنید تا هنگامی که علائم بیماری را مشاهده کنید.

نویسنده :

گروه دامپزشکی ایران

تو هم میتونی مقاله خودت رو منتشر کنی !

با کلیک بر روی دکمه زیر تو هم میتونی مقاله خودت رو داخل وبسایت گروه دامپزشکی ارسال و پس از تایید، منتشر کنی !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تو هم میتونی مقاله خودت رو منتشر کنی !

با کلیک بر روی دکمه زیر تو هم میتونی مقاله خودت رو داخل وبسایت گروه دامپزشکی ارسال کنی و پس از تایید، منتشر کنی !

جستجو محصولات